Teambuilding to niezwykle ważny element współczesnego biznesu. Bez dobrych i profesjonalnie rozwijanych relacji w zespole próżno bowiem marzyć o efektywnej współpracy pracowników, a co za tym idzie – o efektywności i rozwoju firmy.
To właśnie budowie ducha określanego jako „team spirit” służą takie wydarzenia, jak firmowe wyjazdy integrujące, szkolenia outdoorowe czy imprezy pracownicze, w programie których nieraz znajdują się zajęcia integracyjne z psychologiem bądź firmowym specjalistą od integracji.
Uczestnicy takich zajęć nieraz biorą udział w zabawach, wymagających komunikacji i współpracy. W ten sposób poprzez luźną zabawę i przyjemne spędzanie czasu pracownicy lepiej się poznają, nabierają do siebie zaufania i zawierają przyjaźnie, co później owocuje lepszą współpracą i wzajemnym wspieraniem się poszczególnych członków zespołu.
Wiele zabaw eventowych poznajemy już w przedszkolu lub podstawówce. Korzystają z nich także grupy takie, jak harcerze, studenckie koła naukowe czy wspólnoty religijne. I kiedy, po rozpoczęciu „dorosłego życia” i pracy w korporacji powoli zapominamy o tych przeżyciach z młodości, odkrywamy (w większości przypadków ze zdziwieniem), że w świecie biznesu również jest miejsce na gry i zabawy integrujące.
Cechą, która decyduje o popularności danej zabawy, jest niewątpliwie element współpracy i komunikacji. Dobrze również, jeśli zabawa wymaga wymiany informacji na swój własny temat.
Wśród najciekawszych zabaw „na rozgrzewkę” wymienić należy „węzeł gordyjski” oraz „tunel”. W pierwszym przypadku uczestnicy mają za zadanie losowo złapać się za ręce, a następnie – bez ich puszczania – „rozplątać się” aż do utworzenia pętli.
Zobacz jak można zrealizować team building online
Zabawa w „tunel” polega z kolei na przebieganiu pojedynczych osób pod tunelem ustawionych z pozostałych graczy ustawionych w pary i łapaniu dowolnej osoby z tunelu za rękę; osoba stanowiąca parę osoby złapanej przemieszcza się na początek tunelu i sama przebiega pod spodem, łapiąc kolejną osobę za rękę i tworząc z nią parę.
Wśród zabaw ćwiczących współpracę popularność zyskują zadania związane z różnymi akcesoriami – np. przewrócenie koca na lewą stronę za pomocą tylko stóp, falowanie wielką chustą tak, aby umieścić toczącą się po niej piłkę w otworze czy napełnianie podziurawionej rurki PCV wodą donoszoną z oddalonego źródła. Popularnym zadaniem jest także nakazanie uczestnikom zabawy ustawienia się w jakiejś określonej kolejności (np. alfabetycznie imionami lub wg daty urodzenia).
Powyższe przykłady to zaledwie drobna część ogółu gier integracyjnych stosowanych w teambuildingu. Specjaliści w tej dziedzinie wymyślili setki, jeśli nie tysiące gier i zabaw przydatnych podczas firmowych wyjazdów integrujących pracowników a kolejne zostały zaadaptowane z gier dla dzieci i młodzieży.
Jak więc widać, z pozoru „dziecinne” zabawy okazują się mieć poważne znaczenie biznesowe.