Jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka kapitałowa. Jest to forma prawna, która wykorzystywana jest do prowadzenia różnej wielkości podmiotów gospodarczych. Zalicza się do nich spółki z ograniczona odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne. W obu przypadkach u ich podstaw leży kapitał.
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał zakładowy wnoszony jest w formie udziałów przez poszczególnych wspólników. Jest on niezbędny do zarejestrowania spółki. Im więcej udziałów mają poszczególni wspólnicy tym większej gratyfikacji mogą się spodziewać. Gratyfikacje wypłacane są w formie dywidendy.
W spółce akcyjnej kapitał wnoszony jest przez poszczególnych akcjonariuszy w postaci akcji. Im więcej akcji posiada akcjonariusz tym większej dywidendy może się spodziewać.
Co to jest dywidenda?
Dywidenda jest to rodzaj aktywów najczęściej w postaci pieniędzy wypłacanych wspólnikom spółek lub akcjonariuszom. Wysokość dywidendy jest równa dla wszystkich udziałów wniesionych do spółki. Im więcej udziałów posiada wspólnik tym wyższą dostaje dywidendę. To samo dotyczy posiadaczy akcji w spółkach akcyjnych. Wysokość dywidendy określana jest na walnym zgromadzeniu jeśli mamy do czynienia ze spółką akcyjną. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o podziale decyduje zgromadzenie wspólników.
Dywidenda jest pewnego rodzaju wynagrodzeniem za wniesienie kapitału do spółki
Kiedy wypłacana jest dywidenda?
Podstawą do wypłaty dywidendy jest osiągnięcie przez spółkę zysków. Zyski określane są na podstawie bilansu przeprowadzonego po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Najczęściej przyjmuje się rok kalendarzowy jako rok obrotowy.
Wysokość dywidendy nie może przekraczać wysokości osiągniętego zysku. W skład dywidendy mogą wchodzić pieniądze pochodzące z zysków nierozliczonych w latach wcześniejszych.
O wysokości kwoty przeznaczonej na dywidendę decydują wspólnicy na walnym zgromadzeniu. Decyzją wspólników dywidenda nie musi być wypłacana, a cały zysk może być przeznaczony na inwestycje lub inne cele związane z działaniem spółki.
Jakie znaczenie ma wypłacana dywidenda?
Jeśli spółka wypłaca dywidendę oznacza to, że jest dobrze zarządzana. W wyniku dobrego zarządzania spółka osiąga zyski. Te będą podstawą do wypracowania pieniędzy na dywidendy. Dzięki takiemu obrotowi sprawy pojawia się także możliwość pozyskania nowych wspólników lub akcjonariuszy. A każdy nowy wspólnik lub akcjonariusz to nowa porcja kapitału wniesiona do spółki w formie udziałów lub akcji. Jest to dobry sposób pozyskania środków na rozwój w oparciu o własne dodatkowe środki powiększające kapitał spółki.