Każdy kto rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej powinien zapoznać się z obowiązkami jakie przed nim stoją. Jednym z najważniejszych w hierarchii obowiązków jest podatek dochodowy. Podstawowym dokumentem z jakim przyszły przedsiębiorca powinien się zapoznać jest Ordynacja podatkowa. O tym co to jest podatek stanowi art. 6 Ordynacji podatkowej.
Podatek dochodowy – co to jest?
Jest to obowiązkowe świadczenie na rzecz państwa. Świadczenie to w formie pieniężnej zobowiązane są wnosić osoby fizyczne oraz osoby prawne. Obowiązek ten powstaje z chwilą osiągnięcia dochodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podatek dochodowy jest wymagany od wszystkich osób fizycznych oraz prawnych osiągających dochody w danym roku.
Kiedy powstaje dochód?
Prowadząc działalność gospodarczą, każdy powinien być ukierunkowany na osiąganie jak największych korzyści. Aby ten cel osiągnąć zazwyczaj należy ponieść pewne koszty. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności występować będą różne składowe zapisywane po stronie kosztów. Inaczej będzie to przebiegało w firmie produkcyjnej, inaczej w handlowej, a jeszcze inaczej w różnych innych branżach.
Kiedy przychody z działalności są większe od kosztów związanych z tą działalnością, powstaje dochód. Dochód jest podstawą do wyliczenia podatku dochodowego.
Jak rozlicza się dochód?
Prowadząc działalność gospodarczą, każdy zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji księgowej swoich działań. Jest to niezbędne do prawidłowego rozliczenia się z urzędem skarbowym. Urząd skarbowy jest instytucją, która w imieniu państwa zajmuje się sprawami podatkowymi osób fizycznych jak i wszystkich innych podmiotów gospodarczych.
Najbardziej popularną formą prowadzenia firm jest działalność gospodarcza osób fizycznych oraz działalność osób prawnych.
W obu przypadkach dochód do opodatkowania oblicza się na podstawie prowadzonych zapisów księgowych. Od pozycji przychody odejmuje się pozycję koszty. Jeśli z takiego działania wychodzi wynik dodatni jest on podstawą do obliczenia wysokości należnego podatku dochodowego.
Na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych istnieje spora grupa wydatków ponoszonych przez podatników, które można dodatkowo odliczyć od podstawy opodatkowania. Niektóre koszty można odliczyć od podatku. Na podstawie tak przeprowadzonego rozliczenia otrzymuje się kwotę podatku dochodowego, który należy zapłacić.
Szukasz kas, drukarek fiskalnych? Producent terminali POS
Terminy płacenia podatku dochodowego.
Podatek dochodowy płaci się na dwa sposoby. Pierwszym są miesięczne zaliczki rozliczane na poczet podatku dochodowego. Zaliczki obliczane są za miniony miesiąc roku. Termin zapłaty upływa 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. Drugim sposobem jest rozliczenie kwartalne. Zaliczki obliczane są za miniony kwartał roku. W tym przypadku termin rozliczenia i zapłaty upływa 20 dnia miesiąca następującego po zakończonym kwartale.
Ostateczne rozliczenie podatku dochodowego następu po zakończeniu roku obrachunkowego. W Polsce podatek dochodowy rozlicza się ostatecznie do dnia 30 kwietna roku następnego.