Odkąd zalecana praca zdalna jako sposób na ograniczenie epidemii, stajesz przed koniecznością zarządzania swoimi pracownikami na odległość. Jako menedżer masz wiele opcji, które pozwalają Ci zorganizować pracę swoją i swoich współpracowników. Możesz więc wykonywać swoją pracę na odległość. Aby jednak nie popaść w całkowitą anarchię, zaleca się zapoznanie z poniższymi elementami, które pozwolą na zdalne zarządzanie firmą lub jej działalnością.
Ustawianie wskaźników.
Delegowanie części funkcji na pracowników oznacza zachęcanie ich do autonomii. Aby zagwarantować sukces projektu, niezbędne jest wdrożenie regularnego monitoringu. W żadnym wypadku menedżer nie powinien pozostawiać swoich pracowników własnemu losowi bez możliwości ich monitorowania. Musisz wprowadzić wskaźniki niezbędne do monitorowania postępów w pracy swoich pracowników, abyś mógł pomóc im w rozwiązywaniu ich problemów (o których czasami nie mają odwagi z Tobą porozmawiać).
Rozmawiaj z pracownikami na odległość.
Kierownicy powinni regularnie rozmawiać ze swoimi pracownikami. Częstotliwość tej dyskusji zależy od ważności działań. Niezależnie od tego, czy jest to wywiad codzienny, tygodniowy, miesięczny, kwartalny, półroczny czy roczny, powinien on umożliwić mu ocenę umiejętności jego pracowników. Dzięki temu można zidentyfikować mocne strony zespołu, możliwe usprawnienia i możliwości.
Ustanowienie systemu komunikacji.
Zarządzanie zespołem na odległość jest trudne ze względu na ryzyko nieporozumień i niedomówień. Aby tego uniknąć, musisz stworzyć system, który ułatwi Ci komunikację, tak abyś znał wszystkie szczegóły dotyczące postępów w realizacji zadań, które powierzasz swoim pracownikom. Twoje środowisko pracy powinno sprzyjać wymianie i dzieleniu się informacjami. W ten sposób obu stronom łatwiej jest wspólnie rozwiązywać problemy związane z projektem.
Przeszkolenie pracowników w zakresie najnowszych innowacji.
Musisz nauczyć się, jak przekazywać swoje umiejętności i know-how pracownikom. Aby to osiągnąć, należy poświęcić czas na zapewnienie im szkoleń przydatnych do sprawnego funkcjonowania firmy i rozwoju każdego projektu. Wraz z rozwojem technologii rozwijają się również strategie i narzędzia marketingowe dostępne dla pracowników. Nawet najmłodsi pracownicy mogą nie być w stanie opanować tych technologii i wykorzystać ich w optymalny sposób. Dlatego musisz poświęcić czas (lub pieniądze) na ich szkolenie.
Zaplanuj spotkania za pomocą wideokonferencji.
Praca w grupie wzmacnia spójność zespołu. Pomimo odległości, musisz być w stanie współpracować ze swoimi kolegami, aby osiągnąć wyniki zgodne z celami zbiorowymi. Aby uniknąć niepożądanych efektów, należy prawidłowo i precyzyjnie przydzielać zadania, tak aby pracownicy czuli się za nie odpowiedzialni. Nawiązanie współpracy w zespole wymaga szczególnego nadzoru.
Tworzenie ducha zespołu.
Budowanie zespołu jest niezbędne do pracy zespołowej. Nawet na odległość, podczas rekrutacji, musisz dokonać właściwego wyboru. Ten duch jest generalnie trudniejszy do zbudowania na odległość. Dobra wola niektórych pracowników to za mało. Musisz zbudować zespół, którego członkowie potrafią współpracować i współdziałać, aby zapewnić sukces projektu.